Raznovrsnost stilova i generacijskih pristupa

Ansambl Acoustic Project Strings, koji vodi kontrabasist i skladatelj Dubravko Palanović, održao je 9. studenoga koncert na Glazbenoj tribini u Osijeku. Koncept koncerta, kako navodi sam Palanović, bio je predstaviti raznovrsnost stilova i generacijskih pristupa među domaćim skladateljima, uz odabir djela iz različitih stvaralačkih faza – od mladenačkih pokušaja, preko zrelih kompozicija do radova kasnijih […]

Ansambl Acoustic Project Strings, koji vodi kontrabasist i skladatelj Dubravko Palanović, održao je 9. studenoga koncert na Glazbenoj tribini u Osijeku. Koncept koncerta, kako navodi sam Palanović, bio je predstaviti raznovrsnost stilova i generacijskih pristupa među domaćim skladateljima, uz odabir djela iz različitih stvaralačkih faza – od mladenačkih pokušaja, preko zrelih kompozicija do radova kasnijih faza. Poseban naglasak stavljen je na uključivanje najmlađih autora, pri čemu je skladatelj Vigo Kovačić, čije je djelo odabrano putem natječaja, dobio priliku za izvedbu svoje skladbe.

Acoustic Project Strings (foto: Dubravka Petrić/HDS)

Prva na programu bila je skladba Concerto grosso za gudače Srđana Dedića iz 1989. godine, skladana u njegovoj studentskoj fazi, u kojoj autor istražuje tradicionalni barokni okvir kroz dinamičan kontrast solo-tutti odsjeka i dugim linijama poliritamskih obrazaca kojima oblikuje stavke. Skladba je izašla iz okvira studentskog projekta i zasluženo su je tijekom godina izvodili različiti sastavi te je predstavljala izvrstan odabir za predstavljanje osječkoj publici. Uslijedila je Sorrow Srećka Bradića iz 2020., skladba za koju je dobio nagradu Boris Papandopulo Hrvatskog društva skladatelja, a koju je praizveo upravo ovaj ansambl te predstavlja perjanicu njihovog repertoara.

Acoustic Project Strings (foto: Dubravka Petrić/HDS)

Jedan od značajnih trenutaka večeri bila je praizvedba Sinfoniette mladog skladatelja Viga Kovačića. Kovačićeva ambiciozna kompozicija za dvanaest gudača, iako je – njegovim riječima – proizašla iz više vježbi iz kompozicije, činila je koherentno djelo. Koncert je nastavljen skladbom Bez sunca Frana Đurovića iz 2010. godine, u kojoj se početna napetost izazvana intenzivnim tremolom rastače u sve konkretniji zvuk i razvija u cjelinu te se, kao i Bradićeva Sorrow, ne oslanja na barokni model razvoja skladbe. Potom je izvedena Gagliarda Zorana Juranića iz 2002., djelo koje na ležeran i dopadljiv način istražuje modele sarabande i gagliarde, strukturirajući djelo kao komentar njihovog međusobnog dijaloga i propitivanje uspješnosti barokne forme i izražajnih sredstava u suvremenom glazbenom jeziku.

Acoustic Project Strings i skladatelj Zoran Juranić (foto: Dubravka Petrić/HDS)

Koncert je zaključen izvedbom Concerta grosso Rovinjski Dubravka Palanovića, skladatelja i voditelja ansambla. U ovoj kompoziciji Palanović dekonstruira baroknu formu concerta grossa, zadržavajući tradicionalni raspored stavaka i uključujući čembalo, no bez konkretne poveznice s baroknim glazbenim jezikom, čime je djelo ponudilo novo čitanje mogućnosti ove forme.

Acoustic Project Strings i čembalistica Linda Mravunac Fabijanić (foto: Dubravka Petrić/HDS)

Ansambl njeguje koncept izvođenja skladbi bez dirigenta, što predstavlja poseban izazov, ali omogućuje neposredniju i dinamičniju interakciju među članovima. Mnoge od izvedenih skladbi prvotno su praizvedene uz dirigenta pa je pristup Ansambla Acoustic Strings bio odvažan i zahtjevan. Time su glazbenici pokazali visoku izvođačku razinu, iako je izvedba pritom poprimila nešto drugačiji karakter nego što bi imala pod vodstvom dirigenta.

Acoustic Project Strings (foto: Dubravka Petrić/HDS)

Tekst preuzet s portala Glazba hr.

Avatar photo

Petra