Izvrsna svirka ansambla Else

Drugog dana ovogodišnje Glazbene tribine Hrvatskog društva skladatelja na večernjem koncertu nastupio je kvartet koji je dio Ansambla Else, nazvanog tako prema njemačkoj židovskoj pjesnikinji i slikarici Else Lasker – Schüler. Ovaj ansambl tako čine eminentni njemački i izraelski glazbenici, okupljeni oko ideje zajedničkog muziciranja i promocije zaboravljene glazbe njemačkih i židovskih skladatelja. Za ovu […]

Drugog dana ovogodišnje Glazbene tribine Hrvatskog društva skladatelja na večernjem koncertu nastupio je kvartet koji je dio Ansambla Else, nazvanog tako prema njemačkoj židovskoj pjesnikinji i slikarici Else Lasker – Schüler. Ovaj ansambl tako čine eminentni njemački i izraelski glazbenici, okupljeni oko ideje zajedničkog muziciranja i promocije zaboravljene glazbe njemačkih i židovskih skladatelja. Za ovu priliku okupili su se u sastavu: Petra Schwieger (violina), Valentin Scharff (violončelo), Schelly Ezra (klarinet) i Naaman Wagner (klavir).

Ansambl je suvereno izveo skladbu, najavivši tako izvrstan i kvalitetan ostatak koncerta

Koncert je otvoren naručenom praizvedbom Kvarteta za klavir, klarinet i gudače izraelskog skladatelja Yohanana Chendlera. Djelo se sastoji od četiriju stavaka koji se sviraju u cjelini i donose skladateljevo istraživanje akustičnih efekata koji proizlaze iz jednog tona. Zanimljivo nadopunjavanje boja u visokom registru, pri čemu se različiti instrumenti sastaju u istoj boji i na istom tonu, ansambl je suvereno izveo, najavivši tako izvrstan i kvalitetan ostatak koncerta.

Članovi Ansambla Else (foto: Dubravka Petrić/HDS)

Slijedila je skladba Rückblick – in Erinnerung an die Reichspogromnacht 9. November 1938 njemačko-američke židovske skladateljice Ursule Mamlok, jedine njezine skladbe posvećene holokaustu. Ova višestavačna skladba, unatoč vrlo sugestivnom naslovu nije ispunjena patetikom, a četiri stavka s pravilnim izmjenama brzih i polaganih bili su uravnotežena kombinacija tuge i nade.

Robinson, Friday and the Cannibals Ivana Končića, skladana za klarinet i violončelo, ponudila je vedriju tematiku koju je pratila i glazba. Sadržaj skladbe doslovno prati njezin naslov: prvi dio skladbe opisuje prve pokušaje komunikacije Robinsona Crusoea s Petkom, dok drugi dio (fuga) opisuje njihov bijeg od kanibala.

Klarinetistica Shelly Ezra i violončelist Valentin Scharff (foto: Dubravka Petrić/HDS)

Nakon ove skladbe slijedio je melankolični Lied per violino Francesca Filideia, u izvedbi Petre Schwieger i potom nešto pokretnija des/continuo za klarinet solo Camila Bornsteina, koju je izvela Schelly Ezra.

Violinistica ansambla Else, Petra Schwieger (foto: Dubravka Petrić/HDS)

Vedri ton u stavcima povremeno poprima gotovo groteskne oblike

Vedrih i prozračnih pet minijatura Ivana Josipa Skendera naslova Cinq Croquis (Pet krokija) za klarinet, violončelo i klavir odišu živahnom i razigranom atmosferom, a svaki je stavak bogat ritmičkim kontrastima i dinamičnim izmjenama instrumentalnih boja. Vedri ton u stavcima povremeno poprima gotovo groteskne oblike, stvarajući dojam humoristične karikature koja osvježava i zabavlja slušatelja, a ansambl ih je izveo kao da su napisane za njih.

Skladatelj Ivan Josip Skender čestita ansamblu na izvedbi njegove skladbe (foto: Dubravka Petrić/HDS)

Kenopsia evocira melankoličnu, gotovo sablasnu atmosferu kroz statične blokove zvuka koje tvori ansambl

Kenopsia osječke skladateljice Dorotee Pavlinić za violinu, klarinet, violončelo i klavir odabrana je za praizvedbu putem otvorenog poziva za mlade skladatelje GTO 2024, bila je oštar kontrast prethodnoj skladbi s programa. Kenopsia evocira melankoličnu, gotovo sablasnu atmosferu kroz statične blokove zvuka koje tvori ansambl, ostavljajući dojam praznine i nepomičnosti. Povrh ovih zvučnih masa povremeno izranja solistički instrument čiji su fragmentirani, melodički ogoljeni motivi kao tihi odjek prolazne emocije unutar beznađa.

Skladateljica Dorotea Pavlinić nakon izvedbe njezine skladbe (foto: Dubravka Petrić/HDS)

Adams Variations Guillaumea Connessona, za klarinet, violinu, violončelo i klavir u minimalističkom stilu gradi intenzitet kroz brze i ponavljajuće ritmičke obrasce, koji se postupno nadograđuju i ritmički složeno prepliću, tvoreći gustu i napetu teksturu. Skladba je zamišljena kao hommage Johnu Adamsu prilikom njegova posjeta Francuskoj pa tako koristi elemente Adamsovog prepoznatljivog stilskog rukopisa, stvarajući neprekidni ritmički impuls te eksplozivnu energiju i bila je izvrstan izbor za završetak ovog izvrsnog koncerta.

Klarinetistica Shelly Ezra i pijanist Naaman Wagner (foto: Dubravka Petrić/HDS)

Tekst preuzet s portala Glazba hr.

Avatar photo

Petra